Öğrencilere "Ücretsiz Yemek" İçin Hazırlıklar Tamamlandı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
129,969
IMG-20230201-WA0011.jpg


Artan hayat pahalılığı ve ekonomik kriz nedeniyle milyonlarca aile yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Yaşanan hayat pahalılığı ve ekonomik kriz en çok öğrencileri etkilerken; birçok dernek ve STK okullarda öğrencilere en az bir öğün ücretsiz yemek verilmesini, bununda devlet tarafından karşılanması için aylardır eylem yapıyor. Ailelerin, STK ve derneklerin talebi kısmen de olsa karşılanacak.OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ALAN ÇOCUKLAR FAYDALANABİLECEK!

Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü yayınladığı açıklama ile 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle il genelinde Okul Öncesi eğitim gören tüm öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek verileceğini duyurdu. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Millî Eğitim Bakanlığımızın başlatmış olduğu 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı'nda yurt genelinde 5 milyon öğrencimize ücretsiz yemek uygulaması çerçevesinde Çanakkale İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak 12 ilçemizde çalışmalarımızı tamamladık. Bu kapsamda haftanın beş günü, günlük bir öğün beslenme verilmesi uygulamasından 6 Şubat 2023 Pazartesi günü itibarıyla resmî okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm öğrencilerimiz faydalanmaya başlayacaktır” denildi.
YATILI ORTAOKUL VE GÜNDÜZLÜ EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLERDE FAYDALANACAK

Milli Eğitim Müdürlüğü ayrıca; “Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrencilerimiz ile yatılı bölge ortaokulunda eğitim alan ve yatılılık hizmetinden yararlanmayan gündüzlü tüm öğrencilerimize de günlük bir öğün ücretsiz beslenme desteği verilecektir” bilgisini verdi.
MENÜLER HAZIRLANDI.. DİYETİSYEN DESTEĞİ SAĞLANACAK!

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı açıklamada; “Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığının mevzuat ve çalışmaları referans alınarak oluşturulan Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu'nda, okullarda beslenme hizmeti süreçleri detaylarıyla yer alırken Bakanlığımız tarafından okul öncesi eğitim kurumları için dengeli beslenme ilkelerine uygun örnek menüler hazırlandı. Ayrıca diyetisyen desteği ile okullarda hazırlanacak olan haftalık beslenme listesi okulun web sayfasında yayınlanacak. Her il ve ilçede temel eğitim biriminden sorumlu müdür yardımcısı veya şube müdürü başkanlığında en az bir anaokulu müdürü, bir ana sınıfı olan okul müdürü ve varsa beslenme üreten okul müdüründen oluşan bir komisyon kurulacak. Komisyon tarafından periyodik aralıklarla ücretsiz bir öğün beslenme verilmesi programına ilişkin süreçler konusunda rehberlik ve denetim yapılacak. Ücretsiz beslenme desteği verilecek olan öğrencilerin velilerinden izin belgeleri alınarak beslenme hazırlanması ve sunumunda, Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu'nda belirtilen hususlara ayrı bir hassasiyetle uyulacaktır” ifadelerine yer verdi.


Kaynak : http://www.canakkaleaynalipazar.com/ogrencilere-ucretsiz-yemek-icin-hazirliklar-tamamlandi/22404/
 
Üst