‘Vatandaş kredisini ödeyemiyor, artık borç borçla da dönmüyor’

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
131,523
Ankara’da partisinin Polatlı ilçe kongresinde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yoksul toplum kesimleri salgın karşısında kaderlerine terk edildi” ifadelerini yansıttığı kürsüden Erdoğan’ı şu sözlerle eleştirdi:

‘ERDOĞAN, NİHAYET AYNAYA BAKMIŞ’

“Sayın Erdoğan nihayet günün sonunda aynaya bakmış. Bizim ülkemizde de yoksul toplum kesimlerini salgın karşısında kaderlerine terk edildiğinin itirafında bulunmuş. Bu; Türkiye’nin salgın döneminde vatandaşına milli gelire oranla en az destek sağlayan ülkelerden birisi olduğunun itirafıdır. Salgın döneminde vatandaşı borçlandırmakla övünülmeyeceğinin itirafıdır. Vatandaşa hibe vermeyip, borcu faiziyle geri almanın ayıp bir şey olduğunun itirafıdır.” Babacan’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

‘SALGIN BOYUNCA ÇİFTÇİYİ, ESNAFI, İŞÇİYİ BORÇLANDIRDILAR’

Salgın dönemi boyunca ‘Çiftçiyi, esnafı, işçiyi borçlandırmayın. Gelirini kaybeden veya geliri ciddi anlamda düşen vatandaşlara doğrudan hibe desteği verin. Gündelik kazanıp geçinen vatandaşlarımıza destek olun’ dedik.

Pandeminin ortasında Kanal İstanbul’u gündeme getirip, olmayan kanalın üzerinden geçecek köprünün ayağının temelini attılar. ‘Gitmeden önce büyük ihaleleri verelim, rantları dağıtalım’ mı diyorlar? Kimse endişe etmesin, bütün bunların hepsi idari ve yargı denetimine tabi tutulur. Bütün bir ülke, kötü yönetimin yakıcı bedelini ödüyor. Bütçeyi faiz ve rant transferine çevirdiler.

TAKİBE DÜŞEN BİREYSEL KREDİLER

(Takibe düşen bireysel kredilerdeki artışın grafiğini de kürsüden göstererek) Artık borç, borçla da dönmüyor. Son üç ayda yeni takibe düşen kredilerin rakamı 2 milyar 246 milyona çıkmış durumda. Takibe düşen bireysel krediler, geçen senenin nisan, mayıs, haziran ayı ile bu yılın nisan, mayıs haziran ayını karşılaştırdığımızda 18 kat artmış.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dDevlet bankaları pandemi kredilerini üç kat faizle yapılandırıyor​

    dKredi borcunu ödeyemeyen 741 bin kişi icralık​

    dCHP’li Emecan: Vatandaşın bankalara borcu AKP iktidarında 132 katına çıktı​
‘ARTIK BU YOLUN SONU YOK’

Geçen seneye göre altı kat daha fazla vatandaşımız kredisini ödeyememiş ve takibe alınmış. Kredi pompalamasının yansıması bu. Ekonomideki çarpık zihniyetin sonucu bu. Vatandaşlarımız geçinmek için borçlanıyor. Normalde ev alırsınız, araba alırsınız borçlanırsınız ve borcunuzun karşısında bir varlık olur. Sürekli tüketmek, harcamak için borçlanıyorsa vatandaşımız bu yolun sonu yok.
 
Üst