Albayrak, tazminat davasını kaybetti: ‘İfade özgürlüğü kazandı’

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
131,517
İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi, Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın Malta’daki off-shore hesaplarıyla ilgili paylaşımı nedeniyle hukukçu Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasını reddetti.

Duruşmaya Serhat Albayrak katılmazken avukatı Hakkı Ceyhun Pınar ile davalı konumundaki Yaman Akdeniz ve avukatları Buse Karataş, Sevgi Kalan Güvercin, Dilara Alpan katıldı. Duruşmayı ayrıca CHP’li Vekil Sezgin Tanrıkulu’yla beraber Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da izledi.

ALBAYRAK’TAN ‘KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI OLDUĞU’ İDDİASI

Mahkemede Serhat Albayrak’ın avukatı Hakkı Ceyhun Pınar, müvekkili hakkında çıkan haberlerle ilgili Sulh Ceza Hakimliklerinden çıkarttıkları erişim engelleme kararlarını hatırlattı. Buna rağmen Akdeniz’in engellemeye ilişkin mahkeme kararlarının içeriklerini kamuoyuyla paylaştığını, böylece Albayrak’ın kişiliğine saldırıda bulunduğunu iddia etti. Serhat Albayrak’ın mağdur olduğunu savunan Pınar, 100 bin liralık manevi tazminat talebimizin kabulüne karar verilmesini istedi.

MAHKEME DAVAYI REDDETTİ

Savunma yapan Yaman Akdeniz de bir hukukçu ve aktif bir sosyal medya kullanıcısı olduğunu hatırlatarak, mahkemelerin erişim engeli kararlarını kamuoyu ile paylaştığını söyledi. Akdeniz’in savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme Serhat Albayrak’n 100 bin lira talepli tazminat davasının reddine karar verdi. Mahkeme gerekçeli kararını daha sonra açıklayacak.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAZANDI’

Yaman Akdeniz, karar sonrası sosyal medya hesabından, “Serhat Albayrak tarafından hakkımda açılan ve İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen 100.000 TL talepli manevi tazminat davası bugün ilk duruşmada reddedildi. İfade özgürlüğü kazandı. Savunmamı aşağıda paylaşıyorum” paylaşımında bulundu.
 
Üst