CHP’den ‘barınma sorunu’ için önerge: ‘579 yurt kaç saray eder?’

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
131,523
CHP’li 26 milletvekili Türkiye’de yükseköğrenim gören öğrencilerin barınma ihtiyaçları ile Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün (KYK) yurt kapasitesinin artan talebi karşılamamasının nedenlerinin araştırılarak, öğrencilerin yurt ihtiyacına dayalı yaşanan mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi TBMM Başkanlığı’na araştırma komisyonu kurulmasını teklif etti.

ANAYASA: KİMSE EĞİTİM VE ÖĞRENİM HAKKINDAN MAHRUM BIRAKILAMAZ

Maddi durumu elveren öğrenciler, devlet yurtlarına göre daha iyi imkanlara sahip olan özel yurtları ve ev kiralamayı tercih etmişse de, sosyal ekonomik durumu yeterli olmayan öğrencilerin barınma sorununun çözülmediği önergede şöyle ifade edildi:

“Kaç öğrencinin eğitim hakkından mahrum kalarak eğitimine zaruri şartları nedeniyle ara vereceği ya da bırakacağı ise cevap arayan ve mutlak suretle çözülmesi gereken bir başka önemli sorun haline gelmiştir. Anayasamızın 42’nci maddesinin ilgili fıkralarından hareketle; ‘Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz’ ve ‘Devlet, maddi imkanlardan yoksun başarılı öğrencilerin öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar’ demek suretiyle öğrencilerin bir kangren haline gelmiş yurt ve barınma sorununu çözmekle mükelleftir.”

‘YURT SORUNU BÜYÜMEDEN PLANLAMA ŞART’

Milletvekilleri, yurt sorununun bütüncül bir planlama dahilinde çözülebilmesi adına yükseköğretim kurumlarının il ve ilçelere göre dağılımı dikkate alınarak, bu illerdeki öğrenci sayılarının ve barınma taleplerindeki tercihlerine dair planlamanın da etkisi dikkate alınmasının altını çizdi.

Önergede, “Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü bünyesindeki yurtlara olan talebin, eğitim-öğretim dönemleri başındaki mevcut durumu ile eğitim-öğretim döneminin sonundaki kontenjan farkı da belirlenmeli ve öğrencilerin devlet yurtlarından ayrılmasındaki temel sebepler araştırılarak, devlet yurtlarının sağladığı imkanlardaki yetersizlik ve fiziki koşulların iyileştirilmesi ile öğrencilerin bu yurtlardaki memnuniyet seviyesi de yükseltilmelidir” denildi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • d‘Barınamıyoruz’ diyen öğrenciler bankta sabahladı​

    dHDP: Barınma haktır, öğrencilerin mücadelesinin yanındayız​
‘579 YURT KAÇ SARAY EDER?’

Önergede şu ifadeler kullanıldı: “‘Her ile bir üniversite’ sloganıyla yola çıkıp üniversite içindeki fakülte ve meslek yüksekokullarının olduğu illerde tabelaları değiştirip ‘üniversite’ sayısını arttırdılar. Bunu yaparken dahi öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının çözülmesi noktasında göstermelik adımlar attılar. Bugün 18 yıllık iktidarlarında 579 yurt yapmakla övünüyorlar. 579 yurt, döviz hesabıyla ülke ekonomisinin on yıllarca ipotek altına alındığı, hasta garantisi verilmiş kaç Şehir Hastanesi eder, araç garantisi verilmiş köprü ve otoyol eder? Kaç yazlık ve kışlık saray eder?”
 
Üst