Elazığ’da Jeotermal Sera Sahasının Yapımı Devam Ediyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
131,523
Elazığ Belediyesi’nce yapımı devam eden ve yıllık 20 milyon yerli fide ata tohumu üretilmesi hedeflenen jeotermal sera sahasının ilk etap çalışmaları tamamlandı.

Cip Mesire Alanı içerisindeki Jeotermal Sera Sahası'nda yapımı devam eden ve yıllık 20 milyon yerli fide ata tohumu üretilmesi hedeflenen sera projesinin ilk etap çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Nisan ayı itibarıyla fide üretimine başlayacağız. 600 metrekare kullanım alanına sahip iki katlı idari bina ve torf deposu bitme aşamasında. 10 dönümlük kapalı alana sahip serada çelik konstrüksiyon, polikarbon kaplama, havalandırma sistemi, sineklik sistemi, ısı perdesi çalışmaları, yürüyüş yolları, drenaj sistemi ve naylonlama çalışmaları tamamlandı” dedi.

Proje ile her yıl ortalama 20 milyon ve üzeri yerli fide üretmeyi hedeflediklerini kaydeden Başkan Şerifoğluları, “Ürettiğimiz fidelerin dörtte birini vatandaşlara ücretsiz dağıtacağız. Ayrıca MTA ile yapılan 2’nci protokol çerçevesinde ise yaklaşık maliyeti 20 milyon TL olan 2’nci kuyu çalışmasında da sona yaklaştık. Bu kuyu da reenjeksiyon kuyusu olarak kullanılacak. Projenin devamı olan 2’nci etap çalışmalarına ise 2023 yılı içerisinde başlayacağız. 2’nci etapta da 30 bin metrekarelik yeni bir sera alanı daha oluşturacağız” diye konuştu.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/elazigda-jeotermal-sera-sahasinin-yapimi-devam-ediyor-3194
 
Üst