Gençlik Ata’nın İzinde

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
131,525
genclik-ata-nin-izinde.jpg


Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtına Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün çelenginin sunulması ile başladı.

İkinci programın adresi ise, depremzedelerin kaldığı MÜSİAD Konteyner Kent yaşam alanı oldu. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlamına binaen konuşmayı ise Elbistan Gençlik ve Spor İlçe Müdür Vekili Mevlüt Türkan yaptı.

Asrın felaketi nedeniyle 19 Mayıs’ı buruk kutladıklarını belirten Türkan, “Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu, Anadolu’da elden ele gönülden gönle dolaşan kurtuluş meşalesinin 104.yıl dönümüne kavuşmanın buruk mutluluğunu yaşıyoruz. 19 Mayıs, Türk Devleti’nin çağdaş değerlerle milletler sahnesinde yerini almasının adıdır. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır. 19 Mayıs, gençlik; gençlik ise gelecek demektir. Türk gençliği, Türk istiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi; bugün ve yarınların en büyük güvencesidir” dedi.

Gençlere seslenen Türkan, “Sizlere, bağımsızlık aşkı veren Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efeleri, ya istiklal ya ölüm diyen Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların, tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Fatihlerin, Atatürklerin soyundansınız. Binlerce şehit vererek büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak en başta gelen sorumluluğunuz olmalıdır. Unutmayınız ki; Atatürk’ün temel taşı sizlersiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlık ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi ve depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Türkan’ın konuşmasının ardından gençler tarafından şiirler okundu. Uzakdoğu sporları ve jimnastik gösterilerinin sonrasında Elbistan Halk Eğitimi Merkezi Spor Kulübü Başkanı Selçuk Kayapınar’ın; üst üste koyduğu 6 kiremidi kırma anı da büyük ilgi gördü. Törende, hafta kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Tören, Elbistan Gençlik Merkezi’ndeki atölyelerde yapılan resimlerin yer aldığı serginin açılması ile sona erdi.

Törenlere, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Elbistan Kaymakam Vekili Murat Yıldız, Elbistan Belediye Başkan Vekili Ali Demir, Elbistan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Toprak, EMYO Müdürü Öğr. Gör. Muharrem Eren, Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Emre Dal, Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin AK Parti İlçe Başkanı Servet Okur, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve konteyner sakinleri katıldı.

Kaynak : https://elbistangundemhaber.net/genclik-ata-nin-izinde/8003/
 
Üst