IŞİD’in yaktığı askerlerin görüntüsünü çeken şahıs da serbest bırakılmış

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
131,523
Türk askerlerinin yakılma görüntülerini servis eden IŞİD’li Ömer Yetek, İstanbul’da yargılandığı mahkeme tarafından tahliye edildi.

IŞİD’in “medya bakanlığı” olarak adlandırılan yapılanmasında çalışan ve iki Türk askerinin yakılma görüntülerini çekip servis eden Ömer Yetek’in İstanbul’da yargılandığı mahkeme tarafından, 16 Nisan 2020 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiği ortaya çıktı.

ANKA Haber Ajansı’nın edindiği bilgilere göre Yetek, 2018 yılında Ankara Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı’nda alınan ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Tutuklanan Ömer Yetek hakkındaki soruşturma dosyası, “yetkisizlik” kararı ile İstanbul’a gönderildi. IŞİD’li sanık hakkındaki yargılama İstanbul’da sürerken 16 Nisan 2020 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

İFADE YARGILAMA DOSYASINA GİRMİŞTİ

IŞİD’li Ömer Yetek, 2018 yılında Ankara’da yakalanmıştı. IŞİD’in öldürdüğü Türk askerlerinin yakılma anının görüntülerini çektiren ve servis eden sanığın ifadesi, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’na ilişkin yargılama dosyasına da girmişti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dSuriye’de kameralar önünde kafa kesen IŞİD’li Kocaeli’de yaşamış​

    dİki askerin infaz fetvasını veren IŞİD Kadısı Alwi, çıkan haberlerden sonra tutuklandı​


Yetek, 24 Kasım 2021 tarihinde 10 Ekim katliamına ilişkin firari sanıklar yönünden devam eden dosya kapsamında da tanık olarak dinlenecekti. Yetek, 2018 yılında alınan ifadesinde IŞİD’in askeri yapılanmasını anlatmıştı.

KATLİAM EMİRLERİNİ YUNUS DURMAZ VERMİŞ

Yetek şu ifadeleri kullandı: “20 Temmuz 2015 Suruç, 10 Ekim Ankara Tren Garı ile 20 Ağustos Gaziantep düğün saldırıları emrini Ebu Zeynep Halebi verdi. Türkiye’deki saldırıları organize eden Abullatif Efe kod isimli Yunus Durmaz’ın IŞİD’in dış istihbarat birimi çalışanıydı. IŞİD’in Muğla’nın Bodrum, İzmir’in Çeşme ve Aydın’ın Didim ilçelerine yönelik saldırı planı yapıyordu. Organize suç örgütü yöneticiliğinden hakkında yakalama kararı çıkarılan Sedat Peker ve bir milletvekiline IŞİD suikast düzenleyecekti. IŞİD’e katılan Türkler ‘Fursanül Hilafe Ketibesi’ne giriyordu. Ketibe’nin başında Gaziantepli Cengiz Dayan vardı.”

Önceki hafta da askerlerin yakılma kararını veren IŞİD kadısı Jamal Abdul Rahman Alwi’nin serbest bırakıldığı ortaya çıkmış ve tepkilerin ardından Alwi tutuklanmıştı.
 
Üst