Kanadalı Firma, Kuzey Japonya'daki Jeotermal Enerji Projesi İçin Sözleşme İmzaladı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
131,525
Dağıtılmış ısıtma, soğutma ve enerji üretim tesislerinde uzmanlaşmış Kanada merkezli bir jeotermal geliştirici ve mühendislik firması olan Subterra Renewables, Kuzey Japonya’da bir jeotermal enerji projesi için TerraScale Inc. ile sözleşme imzaladı.

Kuzey Japonya’daki Yeşil Kar Projesi, enerji üretimi için bölgenin bol miktarda düşük ila orta ısılı jeotermal kaynaklarından yararlanmayı amaçlayan hibrit bir yenilenebilir enerji girişimidir. Kaliforniya merkezli Climate Transition Development Corporation ve Japon şirketi Global Family ile birlikte TerraScale tarafından geliştirilmektedir. Yeşil Kar Projesi için Kuzey Japonya’da 113 dönümlük arazi emniyete alındı.

RFP şartlarının bir parçası olarak Subterra’ya, Enerji Satın Alma Anlaşmasının (PPA) 15 yıllık ömrü boyunca jeotermalin sahibi olma, işletme ve bakımını yapma hakları verildi .Bu hak, TerraScale tarafından geliştirilen gelecekteki jeotermal enerji ve enerji projelerine de uzanır. Benzer tesisler şu anda Japonya’da ve dünya çapında geliştirilmek üzere değerlendiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya, Japonya’nın Hokkaido kentinde Yedi Grup enerji ve çevre bakanları toplantısında varılan bir anlaşmanın ardından jeotermal enerjinin geliştirilmesinde güçlerini birleştirdi. Enerji Bakanı Jennifer Granholm ve Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura, jeotermal enerjiyi her iki ülke tarafından ortaklaşa geliştirilecek yenilenebilir bir teknoloji olarak tanıyan bir taahhüt anlaşması imzaladılar . Bu işbirliği, fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmayı ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçlayan yalnızca ABD ve Japonya’da değil, diğer ülkelerde de jeotermal projelerin araştırılmasını, geliştirilmesini ve takibini içermekte.

Yeşil Kar projesi, Japonya’nın iklim hedefleri doğrultusunda, temiz enerji çözümlerini yönlendirmede uluslararası işbirliğinin önemini vurguluyor, gelecekteki jeotermal girişimler için bir katalizör görevi görüyor ve küresel yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir uygulamalar için yeni ölçütler belirliyor.

TerraScale CEO’su Danny Hayes, “Jeotermal projelerimizin konuşlandırılmasında Subterra ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Subterra, iklim değişikliğini ele almada ve jeotermal değişim ve diğer düşük karbonlu ısıtma yöntemlerinin benimsenmesini hızlandırmada çok önemli bir rol üstlendi. Sürdürülebilirliğe olan sarsılmaz bağlılıkları ve yenilikçi yaklaşımları, onları toplumlar için yenilenebilir ısıtma ve soğutma çözümlerinin benimsenmesine yön vermede ön saflarda konumlandırıyor. Hep birlikte, daha temiz ve daha verimli bir enerji geleceğine geçişi hızlandırmak için iyi bir konumdayız” dedi.

Subterra Portföy Yönetimi Başkan Yardımcısı Kyle Boynton, “Yeşil Kar projesi, yenilikçiliği, sürdürülebilirliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi yönlendirmede uluslararası işbirliğinin önemini örneklendiriyor. ABD ve Japonya ile ortak arzularımız, sera gazı emisyonlarını azaltma ve daha temiz, daha sürdürülebilir bir enerji ortamına giden yolu açma misyonumuzla mükemmel bir şekilde örtüşüyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/...al-enerji-projesi-icin-sozlesme-imzaladi-3266
 
Üst