Prof. Kurugöl’den skandal iddia: ‘Bebeklere yanlışlıkla Covid-19 aşısı yapıldı’

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
131,525
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, NTV canlı yayınında skandal açıklamalarda bulundu. Kurugöl, yanlışlıkla 6 aylık veya 1 aylık bebeklere kızamık veya Hepatit B gibi aşılar yerine Covid-19 aşısı yapıldığını söyledi. Kurugöl, bebeklere yapılan aşılarda hiçbir yan etki olmadığını, hatta antikor sağladığını ifade etti. Bu konudaki sonuçların ise yakında ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacağını da ekledi.

‘SONUÇLAR ÜNLÜ BİR TIP DERGİSİNDE YAYINLANACAK’

Kurugöl şunları söyledi: “Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela sağlık ocaklarında yanlışlıkla Hepatit B ve kızamık gibi başka bir aşıyla karıştırabiliyorlar. Küçük çocuklara Kovid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla da karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde ve son derece de iyi antikor oldu. 6 aylık veya 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları yayınlayacağız zaten. Ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacak. Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor.”

AİLE HEKİMLERİ FEDERASYONU YALANLADI

Bebeklere kızamık ve hepatit aşısı yerine yanlışlıkla Covid-19 aşısı uygulandığı iddiasına Aile Hekimleri Federasyonu’ndan yalanlama geldi. Yanlışlıkla 6 aylık veya 1 aylık bebeklere korona virüsü aşısı yapıldığını söyleyen Prof. Kurugöl’e sosyal medyada tepki yağarken Aile Hekimleri Federasyonu’ndan da konuyla ilgili açıklama yapıldı.

İZMİR TABİP ODASI: İNCELEME BAŞLATTIK

Açıklamada, “Aile Sağlığı Merkezlerinde ‘yanlışlıkla’ aşı sırası gelmemiş kişilere uygulama yapıldığı iddiası gereği yansıtmamaktadır. Aşılar barkod okutarak, sistemle eşleşme yapılarak vatandaşlara uygulanmaktadır” denildi. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı da, “Konu hakkında inceleme başlattık. Ancak böyle bir durum mümkün görünmüyor” dedi. Öte yandan Türkiye’de halen 12 yaş ve üstüne velisinin izni ile korona aşısı yapılabiliyor.

KURUGÖL’DEN YENİ AÇIKLAMA: MÜNFERİT OLAY

Zafer Kurugöl, açıklamasında birden fazla çocuktan bahsetmesine rağmen bugün farklı bir açıklama yaparak dünkü açıklamasından dolayı özür diledi. Kurugöl münferit diyerek şu açıklamayı yaptı:

“Bu aşılama Ege Üniversitesi’nde yapılmamıştır. Bu aşı 104 milyon dozun içerisinde münferit bir olaydır. Olay üç ay önce oldu. Sağlık Bakanlığı da işleme almıştır. Bu aşı İzmir dışında bir yerde yapılmıştır fakat çocuk bölgenin en güçlü hastanesi olduğu için bizim hastanemize gelmiştir. Bu çocuğun izlenimini biz yaptık. Aşı yapılır yapılmaz bu çocuk hastaneye getirildi. Bunu yapan kişiler bunu gizlemediler bilerek de yapmadılar. Bir aylık çocuğa Hepatit B aşısı yapıldı. Bu bebeği Sağlık Müdürlüğü gönderdi. Küçük bir bebekte bile kovid aşısı yaptığınızda yan etki ortaya çıkmıyor. Çocuklarda da insanlarda da aşılama çok önemlidir. Aşıya karşı direnen kişiler topluma haksızlık ediyorlar. Aşılamanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.”

Kurugöl, “Başka bebeklere uygulanmış olabilir mi?” sorusuna ise “Hayır, bilgimiz yok. Bir bebekten bahsediyoruz” dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN BİLGİSİ YOK

Kurugöl, Sağlık Müdürlüğü’nün çocuğu kendilerine getirdiğini söyledi fakat İzmir İl Sağlık Müdürlüğü “Olayla ilgili bilgimiz yok” açıklaması yaptı.
 
Üst