Neler yeni

Tanrıkulu: Ağustos ayında 4’ü çocuk 41 kişi işkenceye maruz bırakıldı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
79,822
CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Sezgin Tanrıkulu, Ağustos ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. Raporda ağustos ayı boyunca 41 kişinin işkence gördüğü kaydedilirken, eylemlere katıldıkları gerekçesiyle en az 85 kişinin de polisin fiziksel müdahalesine maruz kaldığı kaydedildi.

KADIN CİNAYETLER, İŞ CİNAYETLERİ…

Raporda, asker ve polis araçlarının neden olduğu olaylara da yer verildi. Bitlis’in Ahlat İlçesi Sanayi Mahallesi’nde 24 Ağustos günü polislere ait sivil plakalı bir arabanın çarpması sonucu Eyüp Kırtay (10) adlı çocuğun yaşamını yitirdiği yer aldı.

Raporda, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) verilerine göre, Ağustos ayında en az 31 kadın, 21 kadın ise şüpheli bir biçimde katledildiği belirtildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verileri baz alınan raporda Ağustos ayında 174 işçinin iş cinayetleri sonucunda yaşamını yitirdiği kaydedildi.

İŞKENCE OLAYLARI

Raporda, Ağustos ayında en az 4’ü çocuk 41 kişinin gözaltında ya da gözaltı merkezleri dışında polislerin işkencesine maruz kaldığı bilgisi verildi. Rapora göre ayrıca, Ağustos ayında düzenlenen eylem ve gösterilerde de en az 85 kişi polisin fiziksel şiddetine maruz kaldı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dOHAL ‘kayıpları’ için AİHM önünde 5 günlük eylem: AYM Başkanı eyleme şahit oldu​

    d‘Hak İhlalleri Raporu’: Bir ayda 5’i çocuk 255 kişi işkence gördü​

    dAnayasa profesörü Yazıcı: En ağır insan hakları ihlâlleri OHAL KHK’larıyla yaşandı​
CEZAEVLERİNDEKİ İHLALLER

Cezaevlerinde, hastane ve adliyelerde fiziksel şiddete maruz kalan çok sayıda mahkuma ilişkin haberler basında ve insan hakları örgütlerinin çalışmalarında yer aldığı bilgisi verilen raporda, “Bu çerçevede, en az 35 kişinin (Sebahat Tuncel, Leyla Güven) fiziksel/psikolojik şiddete maruz kaldığı, isteği dışında başka cezaevine gönderildiği, sağlık hakkının engellendiği, beslenme, yatak, sıcak su, iletişim haklarının verilmediği belirlendi” denildi.
 
Üst